facebook

stránky od allegro2.cz

STANDARD PLEMENE

31.01.2013 17:13

                                                  

                                                        * Fotografie a standard plemene jsou převzaty ze stránky ČMKU.

Země původu
Tibet ( patronát - Velká Británie ).

Celkový vzhled
malý, čilý, ostražitý pes velmi vyrovnaných proporcí, tělo je lehce delší než kohoutková výška.

Charakteristika
veselý a sebevědomý, vysoce inteligentní.

Povaha
pes milé povahy, avšak s typickou orientální nezávislostí, bystrostí a rezervovaností vůči cizím lidem.

Hlava a lebka
malá vzhledem k tělu. Její vysoké nasazení vzbuzuje dojem hrdosti. Samčí u psů, ale ne hrubá. Lebka lehce zakulacená, středně široká a dlouhá. Stop nepatrný, ale vyznačený.

Oči
tmavě hnědé, oválného tvaru, jasné a výrazné, střední velikosti, položené dosti daleko od sebe, ale hledící vpřed, dodávají psu opičí výraz. Řasy černé.

Uši
střední velikosti, sklopené, nasazené dosti vysoko a v dospělosti dobře osrstěné. Mají být lehce odstáté od lebky, ale ne poletující. Velké a nízko nasazené ucho je netypické.

Morda
středně dlouhý, tupý čenich s polštářky, ale bez vrásek. Brada musí vykazovat určitou šířku i délku. Preferuje se černý nos. Ideální je těsný předkus, kdy spodní řezáky těsně přiléhají z vnější strany na horní řezáky. Řezáky mají být umístěny rovně vedle sebe v mírném oblouku mezi špičáky. Úplný chrup je vítán. Toleruje se klešťový skus, pokud je brada dosti dlouhá a široká, aby čenich měl správný tupý tvar. Zuby nesmí být viditelné, když je tlama zavřená. Krk spíše krátký, pevný a dobře nasazený pokrytý límcem z dlouhých chlupů, který je u psů výraznější než u fen.

Trup
je lehce delší od vrcholu ramene ke kořeni ocasu než je kohoutková výška. Hrudník je hluboký, hřbet rovný.

Hrudní končetiny
kosti předních nohou lehce prohnuté, ale pevné v lopatkách. Prostorná ramena.

Pánevní končetiny
dobře utvářené a pevné, nohy rovné při pohledu zezadu.

Tlapy
zaječí tlapky s osrstěním mezi prsty, které často přerůstá dopředu. Bílé znaky jsou povoleny.

Ocas
nasazený vysoko, bohatě osrstěný, v pohybu nesený vesele zakroucený nad hřbetem. Nesmí být penalizován svěšený ocas, pokud pes není v pohybu.

Výška a váha
váha 4,1 – 6,8 kg, výška kolem 25,4 cm.

Pohyb
rychlý pohyb, rovný a volný.

Osrstění
srst dvojí, s hedvábnou strukturou, krátká na obličeji a přední části končetin, středně dlouhá na těle (ale spíše přiléhající), uši dobře osrstěné, praporce na předních končetinách, dlouhá, bohatá srst je na ocase a zadní části stehen, kde tvoří tzv. kalhotky. Feny mají méně bohatou srst než psi.

Zbarvení
všechny barvy a jejich kombinace jsou povoleny.

Vady
vypouklé oči, široký a plochý čenich, velmi kulatá nebo plochá lebka, neznatelný stop, špičatý, slabý nebo vrásčitý čenich, nůžkový skus, dlouhá tvář bez stopu, velmi prohnuté přední končetiny, kočičí tlapka, hrubý typ, světlé oko, játrový nos nebo světlý pigment, nervozita, dušnost, hanebný výraz, jazyk trvale viditelný mezi zuby.